sâmbătă, 18 aprilie 2026

Întâlnire la Gedi

 Azi am fost invitată de Geta, cu ocazia zilei de nastere, la restaurantul Gedi. Au mai fost Adriana, Irina si Gilia. Chiar daca Adriana era suparata pe Irina, mai mult din încăpățânare, Geta a invitat-o si Irina a raspuns pozitiv. Relatia Adrianei cu Irina se pare ca se va dezgheta...








joi, 16 aprilie 2026

Vacanta de Pasti

 In perioada 10-14 aprilie, am fost la Predeal. Am sărbătorit acolo Pastele cu Alexandra si familia Enachescu. Am fost cazati la vila Andra. Cazare buna, mancare acceptabila, firma Genco. Pret 1850lei pentru 4 zile, cu 3 mese. 

In ziua de Paste am avut o masa festiva si muzica. Au fost 3 muzicanti locali, cu orga, acordeon si un solist vocal. 

In aceasta vila erau cazate putine persoane, cred vreo 16. Vila este in marginea de sus a Predealului. Am avut de coborât si urcat. Zilnic am facut plimbari pana in centru. Mai mult de 10 mii de pasi. Obositor. Am facut febra musculara si m-am refăcut dupa doua saptamani.






Am fost la biserica. Impresionanta.





La petrecere am dansat putin...



miercuri, 25 martie 2026

Ziua mea

 Azi am implinit 79 de ani! Ufff.

Dimineata, am fost cam agitata, desi am dormit bine si destul. Putin ametita de cand am redus la jumatate pastila de Serlift. Sau cu emotii pentru ziua de azi.

La pranz, la ora 13, am invitat pe Adriana, Geta, Irina, la Restaurantul Gedi.

Am luat, pentru inceput niste gogosele de cașcaval, apoi ceafă de porc cu cartofi si o salata. Apoi vin de Recas demidulce, foarte bun si niste prajituri "Alb și negru" cu frisca, ciocolata, fructe confiate, de la cofetaria Irina.

Ne-am simtit foarte bine, 13-15.

Dupa masa am facut o mica plimbare cu Irina prin parcul Titanel.

A fost o zi frumoasa si ne-am simtit foarte bine.







duminică, 15 martie 2026

Petrecere de 8 martie

 Vineri, 6 martie, am serbat ziua de 8 martie la club. Cuvantari, cor, parada rochiilor cu flori. A castigat Iuliana.

Apoi dans. A fost si Igor, avea și ora de aerobic. Sambata am fost la cosmetica si la tuns parul.

Ziua de duminica, 8 martie, am petrecut-o la restaurantul Camizo, cu Zinica, Miruna, Doina, Elena. Silvia și alte doamne de la club. Meniul 120lei, fara bautura. Meniul voia sa fie exclusivist dar nu a fost prea gustos.

Am dansat, a fost buna dispozitie. Am plecat pe la 19:30.










duminică, 28 decembrie 2025

Catedrala Nationala

 Azi am fost sa vizitez Catedrala Nationala. Este o perioada de cateva zile, pana in 9 ianuarie 2026, cand e posibila vizitarea. 

Este o  constructie importanta și impresionanta. Are frumusete si maretie. Constructia ei a inceput in 2011. Peretii exteriori sunt albi, turlele aurii. La interior, s-a folosit tehnica mozaicului, in locul picturii. Personajele si scenele biblice, de pe peretii interiori au fost realizate din placute ceramice, foarte mici,de 1cmx1cm, dar imaginea rezultata pare a fi a unei picturi. Totul are o nota de stralucire datorită placutelor aurii. Lucrarile din interior nu sunt terminate. Dar ceea ce am vazut este cu adevarat impresionant!























La plecare, am vizitat paraclisul catedralei, care a fost construit primul. O biserice mica dar foarte frumoasa.






LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...