vineri, 15 mai 2026

Recuperare medicală la Saturn

 Am fost cu colega Zinica Galea, de la club, la Sanatoriul balnear Mangalia, pentru tratamente de recuperare fizica. Cladirea sanatorului Mangalia este in reparatii si toate serviciile sale au fost mutate in hotelul Hora din Saturn.

Am petrecut vacante cu Dora, la Saturn, timp de 15 ani, pana in 2012. Imi place statiunea, este mica, mai linistita, aproape de Mangalia.

Cazarea a fost buna. Hotel de 3 stele. Am stat 11 zile (11-22 mai) cu 10 zile de tratamente/4 proceduri zilnic: gimnastica, drenaj limfatic, magnetoterapie si ultrascurte la glezne, genunchi, umeri, șold. A costat totul 1990lei, cu factura.

Camera buna, femeile de servici veneau in fiecare zi pentru curatenie WC, au schimbat o data lenjeria de pat si prosoapele la 3 zile. Lifturi putine (3). Era inghesuiala la lift. Am urcat de cateva ori pe jos, 7 etaje. Am reusit, dar mai faceam pauze...pe la etajul 5. De obicei, coboram pe jos pentru ca prindeam greu litftul, aveam de asteptat prea mult, mai ales dimineata. Programul de masa era: mic dejun ora 7.30, ora 12 pranz, cina la 17. Faceam deseori prima procedura, drenaj limfatic, la ora 7, inainte de micul dejun si dupa micul dejun, ultrascurte. Inainte de masa de prânz, la 11.30, gimnastica apoi dupa pranz, magnetoterapie. Apoi odihna...eram obosita!!


Masa cu meniu normal îmbunătățit, cu 3000 calorii. Meniuri variate, nu s-au repetat in cele 11 zile. Mancare prea multa pentru mine. Dadeam si la altii. Micul dejun era foarte consistent, continea vreo 6-7 feluri. Dadeam cate o felie de șuncă la vecinii de masa. 


Dotare medicala buna, aparatură noua, performanta, personal amabil si profesionist. Am mers cu Zinica, pentru consult, la dr. balneolog Sava Georgeta, sef de sectie sanatoriala. Foarte draguta, profesionistă.

Stateam la etajul 7, aveam vedere spre plaja,  spre statiunea Jupiter.

Marea linistita, albastra, cum nu am vazut-o niciodata. Foarte frumoasa. Vremea a fost buna, frumoasa, cu exceptia unei zile, duminica, cand a plouat.














Am facut plimbari pe plaja, pe faleza, pe digul, facut in ultimul timp (nu era, pe vremuri).
Se pregateau de sezon, puneau umbrele, sezlonguri...




Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

Va multumesc ca-mi vizitati blogul si-mi lasati un comentariu. Ma bucur sa-l citesc si sper sa reveniti.
Thank you for taking the time to leave a comment. I really appreciate it. I Hope you visit again.
Merci d'avoir laissé un commentaire, j'apprécie énormément. J'espère que vous reviendrez.
Gracias por visitarme y dejarme tu comentario. Me encanta leerte. Espero verle de nuevo.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...