sâmbătă, 16 mai 2026

O zi minunata, la Mangalia

 Sambata, nu se fac tratamente. Asa ca, am profitat de vremea minunata ca sa mergem in Mangalia, eu, Zinica si prietenele ei din Suceava, Victoria si Mariana.

Victoria nu concepea sa mergem pe jos, desi nou am mers de multe ori. Asa ca a comandat un taxi care ne-a dus pana la piata din vecinătate portului de yahturi. Nu am mai fost aici. Piata bogata, multe terase, barcute, yahturi la chei. 

Am mers sa facem niste cumparaturi...mi-am luat niste slapi!!

Apoi am luat loc la o terasa, sa mancam. Eu am aflat de o ciorba de peste, numita "storceag", facuta cu mai multe feluri de peste fara oase, sturion, morun, nisetru, cega, pastruga, dreasa cu smântână, ou, lamaie, servită cu ardei iute si focaccia. A fost foarte buna, 35lei.  Bineinteles, si o bere...apoi pentru ca era o muzica ambientala frumoasa, am si dansat, cu excepția Victoriei care ne filma. Filmul nu pot sa-l posted, e prea greu!!




Apoi ne-am plimbat si admirat Mangalia.















A fost o zi minunata!

vineri, 15 mai 2026

Recuperare medicală la Saturn

 Am fost cu colega Zinica Galea, de la club, la Sanatoriul balnear Mangalia, pentru tratamente de recuperare fizica. Cladirea sanatorului Mangalia este in reparatii si toate serviciile sale au fost mutate in hotelul Hora din Saturn.

Am petrecut vacante cu Dora, la Saturn, timp de 15 ani, pana in 2012. Imi place statiunea, este mica, mai linistita, aproape de Mangalia.

Cazarea a fost buna. Hotel de 3 stele. Am stat 11 zile (11-22 mai) cu 10 zile de tratamente/4 proceduri zilnic: gimnastica, drenaj limfatic, magnetoterapie si ultrascurte la glezne, genunchi, umeri, șold. A costat totul 1990lei, cu factura.

Camera buna, femeile de servici veneau in fiecare zi pentru curatenie WC, au schimbat o data lenjeria de pat si prosoapele la 3 zile. Lifturi putine (3). Era inghesuiala la lift. Am urcat de cateva ori pe jos, 7 etaje. Am reusit, dar mai faceam pauze...pe la etajul 5. De obicei, coboram pe jos pentru ca prindeam greu litftul, aveam de asteptat prea mult, mai ales dimineata. Programul de masa era: mic dejun ora 7.30, ora 12 pranz, cina la 17. Faceam deseori prima procedura, drenaj limfatic, la ora 7, inainte de micul dejun si dupa micul dejun, ultrascurte. Inainte de masa de prânz, la 11.30, gimnastica apoi dupa pranz, magnetoterapie. Apoi odihna...eram obosita!!


Masa cu meniu normal îmbunătățit, cu 3000 calorii. Meniuri variate, nu s-au repetat in cele 11 zile. Mancare prea multa pentru mine. Dadeam si la altii. Micul dejun era foarte consistent, continea vreo 6-7 feluri. Dadeam cate o felie de șuncă la vecinii de masa. 


Dotare medicala buna, aparatură noua, performanta, personal amabil si profesionist. Am mers cu Zinica, pentru consult, la dr. balneolog Sava Georgeta, sef de sectie sanatoriala. Foarte draguta, profesionistă.

Stateam la etajul 7, aveam vedere spre plaja,  spre statiunea Jupiter.

Marea linistita, albastra, cum nu am vazut-o niciodata. Foarte frumoasa. Vremea a fost buna, frumoasa, cu exceptia unei zile, duminica, cand a plouat.














Am facut plimbari pe plaja, pe faleza, pe digul, facut in ultimul timp (nu era, pe vremuri).
Se pregateau de sezon, puneau umbrele, sezlonguri...




miercuri, 6 mai 2026

Chef de pictura

 A venit primavara!

Am un mare chef de pictura. Inca din aprilie. 

A venit primavara, este o vreme frumoasa, pomi infloriti, care ma inspira. Este un semn ca tratamentul dr. Chitu, cu serlift 50mg/zi, a dat rezultat? sau venirea primaverii? Si una si alta...Acum am redus tratamentul la jumătate (25mg/zi) in ultimele doua luni, apoi inchei tratamentul la finele lui mai. 

Dorinta si placerea de a picta e un semn foarte bun. Cand creezi inseamna ca nu esti depresiv si nu mai faci atacuri de panica!


















sâmbătă, 18 aprilie 2026

Întâlnire la Gedi

 Azi am fost invitată de Geta, cu ocazia zilei de nastere, la restaurantul Gedi. Au mai fost Adriana, Irina si Gilia. Chiar daca Adriana era suparata pe Irina, mai mult din încăpățânare, Geta a invitat-o si Irina a raspuns pozitiv. Relatia Adrianei cu Irina se pare ca se va dezgheta...








LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...